



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.75 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 600 kHz |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Output Current | 40 mA |
| Operating Supply Current | 13 µA |
| Quiescent Current | 11 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 700 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 4.8 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$5.67034
Ext.Price$5.67034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.67034 | $5.67034 |
| 10 | $5.52480 | $55.24800 |
| 25 | $5.47834 | $136.95850 |
| 50 | $5.43227 | $271.61350 |
| 100 | $5.38660 | $538.66000 |
